صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی شاهرودی گفت: حاج قاسم معتقد به اسلام بود؛ اسلامی كه منطق دارد و اینجاست كه حتی در مقام دشمنی با معاندان هم پایبند به اصول و مبانی روشنی بود.


به گزارش خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی سعیدی شاهرودی رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی كل قوا در گفت‌وگو با ویژه‌برنامه «عصر مقاومت» از رادیو مقاومت اظهار كرد: گفتمان مقاومت را می‌توان در قامت افرادی شناخت كه در برابر دشمن كوتاه نمی‌آیند، به ارزش‌ها و اصول پایبند هستند و در هر لحظه به مسیر حق ایمان دارند و البته این گفتمان هم نه محدود به عمر انقلاب بلكه به‌عنوان یك نهضت تئوریزه شده، در طول تاریخ همواره وجود داشته است.

وی افزود: شهید سلیمانی ویژگی‌های زیادی در عرصه‌های فردی و مدیریتی داشت اما به‌طور خاص، او تبدیل به الگوی ایستادگی در برابر همه فشارها شد؛ از فشارهای دنیایی همچون سلطه مستكبران عالم و هجمه دشمنان تا فشارهای نفسانی همچون میل به شهرت، ثروت و قدرت بود.

رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی كل قوا با بیان اینكه حاج قاسم تركیبی از شجاعت، ایمان، باورمندی و اخلاص بود، خاطرنشان كرد: شهید مطهری در جریان سفری كه به فرانسه داشت، وقتی به زیارت امام(ره) رسید و بازگشت، به برخی از نزدیكان خود گفته بود كه من به چشم دیدم كه آقای خمینی سه ایمان داشت؛ «آمن به ربه» یعنی ایمان به پروردگار، «آمن به هدفه» یعنی ایمان به هدف و «آمن به امته» یعنی ایمان به ملت و این خصوصیات بارز شهید سلیمانی هم بود كه از تركیب آن‌ها، شخصیتی ساخت كه نسبت به خودی‌ها بارأفت و نسبت به دشمنان در اوج اقتدار و باصلابت بود.

وی ادامه داد: حاج قاسم معتقد به اسلام بود؛ اسلامی كه منطق دارد و اینجاست كه حتی در مقام دشمنی با معاندان هم پایبند به اصول و مبانی روشنی بود كه از او یك دشمن قابل‌احترام در اروپا و آمریكا می‌ساخت. شهید سلیمانی یك‌بار شخصاً برای من تعریف كرد كه در گذشته وقتی یكی از اشرار سرشناس منطقه را دستگیر كردیم و گزارشش را به رهبر معظم انقلاب دادیم، رهبری از من درباره نحوه دستگیری او پرسید و من توضیح دادم كه به او امان دادیم و سپس دستگیرش كردیم و در این لحظه، شهید سلیمانی به من گفت كه رهبری تأكید كردند كه به قید فوریت آزادش كنیم زیرا در منطق و اخلاق ما نیست كه به كسی امان بدهیم و دستگیرش كنیم. حاج قاسم بر مبنای همین تعاملات و آموزه‌هایی كه از رهبر خود آموخته بود، همواره معتقد به ادب مبارزه بود و همین از او یك قهرمان ملی در ایران و یك ژنرال باصلابت در دنیا می‌ساخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین سعیدی شاهرودی گفت: شهید سلیمانی زمان‌شناس بود و به‌وقت مبارزه دست بر اسلحه داشت، وقتی نیاز به مردم‌داری بود، حاج قاسم هم نسبت به مستضعفان عالم و مقام ولایت خشوع و خضوع داشت و وقتی هم كه باید در سجده و ذكر خدا می‌بود، حاج قاسم به تحكیم زیرساخت‌های عبادی زندگی‌اش می‌پرداخت. در نهایت هم همین وجود خاكی او بود كه او را به افلاك رساند و با چنان كیفیتی به شهادت رسید.

وی ابراز كرد: برخی فكر می‌كردند كه شهید سلیمانی به‌عنوان یك شیعه متعصب، قاعدتاً رابطه خوبی با برادران اهل سنت نداشته باشد اما تعصب او بر اسلام، انسانیت و آزادگی بود و بر همین اساس، نه‌فقط با اهل سنت بلكه حتی با غیرمسلمانان رابطه نزدیك و حسنه‌ای داشت و فقط كسانی با او عناد و دشمنی داشتند كه خود دشمن خدا بودند.

رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی كل قوا تصریح كرد: دشمن با تمام قوا به میدان آمد؛ یكی از بازداشتی‌های داعش در بازجویی‌های خود گفته بود كه بنا بود اگر به كربلا رسیدیم، حتی یك آجر از حرم را باقی نگذاریم. آن‌ها می‌خواستند ملت‌های منطقه را از هم جدا كنند و سپس هر كشور را به چند كشور كوچك‌تر تجزیه كنند اما شهید سلیمانی با لشكر عظیم و یكپارچه‌ای كه از ملت‌های مسلمان منطقه ایجاد كرد، همه نقش‌های دشمن را برهم ریخت و تئوری خاورمیانه جدید را به كلی سرنگون كرد.

وی تأكید كرد: هركس كه حاج قاسم را دوست دارد، باید بداند كه شهید سلیمانی هرگز سه بار قسم جلاله نخورد مگر زمانی كه خواست در تشریح مقام ولایت سخن بگوید. از این جهت، هیچ‌كس نمی‌تواند ادعا كند كه من حاجی را دوست دارم اما نسبت به قضیه ولایت فقیه دجار ابهام و مشكل هستم و دست آخر هم همین ولایتمداری او زمینه‎ ساز سعادت دنیوی و اخروی‎اش شد./

مرتبط با این خبر

  • پرواز سیمرغ حاج قاسم در «سرباز آرامش»

  • پرواز سیمرغ حاج قاسم در «سرباز آرامش»/ ماجرای سیمرغ سردار سلیمانی چه بود؟

  • حاجی‌صادقی: سپاه با وجود همه توطئه‌های دشمن با قدرت پیش می‌رود

  • گروه های جهادی یادگاری از مكتب سردار سلیمانی

  • شهید سلیمانی با صبر و مقاومت داعش را شكست داد

  • «وقف قیچی» به نیت حاج قاسم/ شهید سلیمانی نه تنها فرمانده جبهه های نبرد، بلكه در عرصه فعالیت های اجتماعی هم مرد میدان و یك الگو بود

  • شهید سلیمانی به الگوی ایستادگی در برابر فشارها تبدیل شد

  • «وقف قیچی» به نیت حاج قاسم

  • شهید سلیمانی با صبر و مقاومت، داعش را از عراق بیرون كرد

  • وقف قیچی» به نیت حاج قاسم/ شهید سلیمانی نه تنها فرمانده جبهه های نبرد، بلكه در عرصه فعالیت های اجتماعی هم مرد میدان و یك الگو بود