صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه برنامه «سرباز آرامش» به عنوان دورهمی شبانه اهالی مقاومت در دی‌ماه امسال و به مناسبت شهادت سردار قاسم سلیمانی هر شب از رادیو مقاومت پخش شد.


به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس، ویژه برنامه «سرباز آرامش» به عنوان دورهمی شبانه اهالی مقاومت در دی‌ماه امسال و به مناسبت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی هر شب ساعت 21:00 از شبكه رادیویی مقاومت روی آنتن رفت. گفتگو با خانواده‌ شهدا، سیمرغ حاج قاسم، آموزش سواد رسانه، معرفی كتاب، گفتگو با بزرگان سینمای مقاومت از جمله بخش‌های ویژه برنامه‌ «سرباز آرامش» بودند.

«سرباز آرامش» و انتقال فرهنگ مقاومت و مقاومت فرهنگی

امیر حسین ثقفی تهیه كننده برنامه «سرباز آرامش» رادیو مقاومت، در گفتگو با خبرنگار فارس در رابطه با جزئیات تولید این برنامه در سومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی گفت: «سرباز آرامش» در خصوص فرهنگ مقاومت و مقاومت فرهنگی است كه هر سال با حال و هوایی متفاوت روی آنتن می‌رود اما امسال برنامه‌ها در دو حوزه «سینمای مقاومت» و «سواد رسانه‌ای» متمركز شد.

*گفتگو با بزرگان سینمای مقاومت

ثقفی ادامه داد: در بخش «سینمای مقاومت» مهدی عظیمی میر آبادی تهیه كننده حوزه مقاومت كه خود دبیر جشنواره فیلم مقاومت بودند با بزرگان سینمای مقاومت همچون آقایان جواد شمقدری، مجتبی امینی و...گفتگو كرد.

*از سواد رسانه تا معرفی كتاب

تهیه كننده سرباز آرامش ادامه داد: در بخش سواد رسانه، معصومه نصیری كارشناس رسانه، هر شب یكی از ترفندهای جدید جنگ رسانه‌ای را توضیح می‌داد. نصیری پور كارشناس كتاب هم، هر شب كتابی را با موضوع مقاومت و سردار سلیمانی معرفی می‌كند.

وی در خصوص موسیقی‌هایی استفاده شده در برنامه گفت: از آلبوم‌های مختلف استفاده می‌كنم اما چون فضای این برنامه بیشتر به موسیقی‌های استاد هادی ارجمندی نزدیك است، از دو موسیقی ایشان هم استفاده می‌شد.

ثقفی تصریح كرد: گفتگو با فرزندان شهدا اعم از شهدای دفاع مقدس و حرم، شهدایی كه سردار سلیمانی با آن‌ها رابطه خوبی داشت، از جمله بخش‌هایی بود كه با استقبال زیادی مواجه شد. دختران شهیدان آقا ملایی و مغفوری در استودیو حاضر شدند و با پسران شهید همت و باكری، همچنین مادر شهیدان خالقی پور تلفنی گفتگو شد.

*پخش مستندهایی از شهدای مدافع حرم

وی افزود: امیر عسكری مستند ساز تصویری كه سال‌ها در این حوزه كار كرده و بسیاری از شهدای مدافع حرم را از نزدیك می‌شناسد، امسال در استودیوی پخش رادیو مقاومت حضور پیدا كرده و هر شب راجع به شهیدی كه خانواده‌اش را می‌شناسد، به سردار سلیمانی نزدیك بوده و در موردش مستند تهیه كرده، صحبت می‌كند.

*قصه «سردار» جداست

تهیه كننده سرباز آرامش درباره سیمرغ حاج قاسم نیز خاطر نشان كرد: حاج قاسم به گفته خودش از هر شهیدی یك خصوصیت و شاخصه بارز گرفته است. حاج قاسم، حاج قاسم شد كه حاصلش همنشینی با این رفقای شهیدی بود كه هر كدام به او چیزی یاد دادند. ما قرار است در آخرین شب برنامه «سیمرغ حاج قاسم» را معرفی كنیم، بدین ترتیب كه 30 تا شهیدی كه با ایشان نزدیك بودند را معرفی كنیم. البته طی یك ماه گذشته هر شب زندگی نامه‌های سه شهید را معرفی كردیم. از زندگی شهید صحبت كردیم و به مخاطبان گفتیم كه در چه مقطع زمانی شهید با سردار سلیمانی آشنا شده است و صدای آن شهید شاخص نیز پخش می‌شود و ان‌شاالله در شب آخر «سیمرغ حاج قاسم» را تكمیل می‌كنیم. قصه سردار جداست. كار برای او دلی ست و من معتقدم زكات تجربه من در فعالیت برای حوزه مقاومت است.


*گفتگو با خانواده شهدا حساسیت خاص خود را می‌طلبد

سید حامد حسینی كارشناس مجری برنامه نیز در خصوص لحن و بیان اجرای برنامه گفت: لحن و بیان اجرا در سرباز آرامش، در بخش‌های مختلف برنامه متفاوت است. بسته به متنی كه قرار است خوانده شود و یا مصاحبه شونده طبیعتا لحن تغییر می‌كند. گفت وگو با مقام مسئول لحن خاص خود را می‌طلبد، به ویژه آنكه برخی مسوولین و شخصیت‌ها حساسیت‌هایی هم در این زمینه دارند.

او افزود: گفتگو با خانواده شهدا هم دقت و حساسیت خاص خود را نیاز دارد؛ از صحبت با پدر شهید گرفته تا مادر، همسر و فرزند شهید یكی از مهم‌ترین مراقبت‌ها در گفتگو با خانواده شهدا این است كه هم باید فضای احساسی گفتگو را حفظ كرد و هم نباید به گونه‌ای رفتار كرد كه یادآوری برخی خاطرات باعث تكدر خاطر آنان شود و شرایط روحی نامناسبی برایشان ایجاد كند. با توجه به اینكه در دیگر برنامه‌های رادیو مقاومت هم اجرا داشته‌ام، فضای محتوایی برنامه سرباز آرامش به گونه‌ای است كه می‌شود گفت تركیبی از گفتگوها را در بخش‌های مختلف فرهنگ مقاومت شامل می‌شود و از همین منظر لحن و بیان اجرا متفاوت می‌شود.

*روش‌های مختلف گفتگو با خانواده‌های شهدا

حسنی در خصوص شناخت خود از خانواده شهدا گفت: به لطف خدا به دلیل فعالیت در عرصه‌های مختلف رسانه‌ای و تبلیغاتی با گروه‌های مختلفی از خانواده شهدا در ارتباط بوده‌ام اما نكته قابل توجه این است كه تعامل و گفت‌وگو با هر گروه از خانواده شهدا با هم متفاوت است. خانواده شهید انقلاب یك روش می‌طلبد، خانواده شهید دفاع مقدس، خانواده شهید مدافع حرم و خانواده شهید مدافع امنیت روش‌های گفتگوی متفاوتی را می‌طلبد. یكی از سخت ترین‌ها، گفتگو با خانواده شهدایی است كه از زمان شهادت شهیدشان زمان زیادی نگذشته باشد.

*سیمرغ حاج قاسم در سرباز آرامش

امیر عسكری مستندساز نیز كه از ابتدا همراه برنامه «سرباز آرامش» بوده در خصوص ماجرای سیمرغ حاج قاسم گفت: لشكر ثارالله شهدای شاخص و سرداران شهیدی دارد. قصه از این قرار است كه لیستی را به حاج قاسم دادند، و گفتند آقا سرداران شهید را انتخاب كنید. لیستی را آن زمان خود سپاه خواسته بود. سرداران شهید در قالب سپاه این است كه یا فرمانده گردان یا فرمانده تیپ یا مسئول واحد مثل مسئول واحد مخابرات، مسئول واحد اطلاعات، مسئول پرسنلی یا مسئول بهداری باشند. این‌ها می‌شوند سرداران شهید.

او ادامه داد: سربازان لشكر ثارالله مثل شهید میر حسینی، شهید حاج یونس، شهید امینی، شهید زندی یا شهید یوسف اللهی كه وصیت كرده بود من را در كنار ایشان دفن كنید، جزو شهدای شاخصی بودند كه حاج قاسم با آن‌ها رفاقت و ارتباط تنگاتنگی داشته است. نام این شهدای بزرگوار در لیستی قرار می‌گیرد كه تعداد اعظمی از آن‌ها شهدای لشگر ثارالله هستند. از طرفی شهید همدانی، شهید احمد كاظمی، شهید عماد مغنیه و شهید عمار نیز شهدایی بودند كه در محور مقاومت یا در حادثه هواپیما شهید شده بودند در سیمرغ حاج قاسم جا می‌گیرند. به این ترتیب تحت عنوان سیمرغ حاج قاسم هر شب زندگی 3 شهید را در رادیو مقاومت معرفی كردیم.

*ویژگی‌های سیمرغ حاج قاسم

او در خصوص ویژگی‌های سیمرغ حاج قاسم نیز گفت: این شهدا نسبت به مابقی شهدا شاخص بودند و حاج قاسم از هر یك از شهدایی كه در این سیمرغ جا داده‌ایم، یك خصوصیت ویژه اخلاقی گرفته است. شهید زندی كه یك بار به عنوان پاسدار نمونه انتخابش كرده بودند، به حاج قاسم گفته بود: تو در حق من ظلم كردی. نباید این كار را می‌كردی، تمام مزد و اجر من را اینجا ضایع كردی.

برنامه سرباز آرامش یكی از هفت برنامه زنده رادیو مقاومت در جهت تببین گفتمان مقاومت بود كه در دی ماه 1401 هر روز از ساعت 21 تا 23 روی موج اف ام ردیف 95.5مگاهرتز تقدیم مخاطبان شده است. این موج رادیویی با پایان دی ماه به كار خود خاتمه می‌دهد.

پایان پیام/

مرتبط با این خبر

  • پرواز سیمرغ حاج قاسم در «سرباز آرامش»

  • حاجی‌صادقی: سپاه با وجود همه توطئه‌های دشمن با قدرت پیش می‌رود

  • گروه های جهادی یادگاری از مكتب سردار سلیمانی

  • رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی كل قوا: حاج قاسم هرگز از ادب مبارزه دست برنداشت

  • شهید سلیمانی با صبر و مقاومت داعش را شكست داد

  • «وقف قیچی» به نیت حاج قاسم/ شهید سلیمانی نه تنها فرمانده جبهه های نبرد، بلكه در عرصه فعالیت های اجتماعی هم مرد میدان و یك الگو بود

  • شهید سلیمانی به الگوی ایستادگی در برابر فشارها تبدیل شد

  • «وقف قیچی» به نیت حاج قاسم

  • شهید سلیمانی با صبر و مقاومت، داعش را از عراق بیرون كرد

  • وقف قیچی» به نیت حاج قاسم/ شهید سلیمانی نه تنها فرمانده جبهه های نبرد، بلكه در عرصه فعالیت های اجتماعی هم مرد میدان و یك الگو بود