صدای جمهوری اسلامی ایران

دستیار رئیس‌جمهوری در پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی گفت: كنشگری زن در جهان اسلام باید متفاوت باشد و مادرانگی خود را نمایان سازد و دیگر زنان در عرصه قدرت را پاسخگو كند.

به گزارش ایسنا، سكینه سادات پاد در برنامه‌ای رادیویی با بیان اینكه در گفتمان جمهوری اسلامی حضور زن در هر جایگاهی با لطافت گره خورده است، اظهار كرد: در اولین اقدام برای مردم فلسطین نامه‌ای به روسای جمهور زن در سراسر دنیا نوشته‌ایم و از آنان درخواست كردیم برای توقف جنگ در نوار غزه هم‌افزایی شود. می‌خواهیم به زنان حاضر در حكمرانی سراسر عالم بگوییم باید زنانگی را در جایگاه خود تقویت كنند.

وی یادآور شد: نشستی با «خاخام حمامی لاله‌زار» رئیس دارالشرع كلیمیان ایران داشتیم كه منجر به صدور بیانیه‌ مشتركی در محكومیت جنایات رژیم صهیونیستی شد. چنین اقدامی برای اولین‌بار انجام می‌شد، البته جامعه كلیمیان ایران همیشه در كنار هموطنان ایرانی خود ظلم‌ستیز بودند و رئیس دارالشرع كلیمیان ایران نیز در این نشست تاكید كرد اقدامات ضدبشری رژیم صهیونیستی هیچ نسبتی با دین یهودیت ندارد.

پاد ادامه داد: در شرایط كنونی از هر ظرفیتی برای دفاع از مردم مظلوم فلسطین باید استفاده كرد. نشست مجازی با حضور حقوقدانان و وكلای به‌نام جهان در روزهای آینده برگزار می‌شود. هدف ما از این نشست انجام كاری عینی و ملموس در مجامع حقوقی است. استاندارد دوگانه در برخورد با مردم فلسطین‌، غرب را دچار چالش جدی كرده است. در اسناد حقوق بشری به صورت صریح قید شده است همه انسان‌ها فارغ از مذهب، جنسیت، نژاد، رنگ باید از حمایت‌های بین المللی و حقوق بشری بهره‌مند باشد اما امروز شاهد نقض فاحش همه این حقوق برای ملت قهرمان، مقتدر و مظلوم فلسطین هستیم.

وی با بیان اینكه وقفه در جنگ برای تجدید قوای رژیم صهیونیستی در كودك‌كشی است، افزود: امروز یوم الحساب سازمان‌های بین‌المللی است و آن‌ها باید برای آتش‌بس تحت فشار ملت‌ها و دولت‌ها قرار بگیرند. بر اساس كنوانسیون‌های چهارگانه ژنو به ویژه كنوانسیون چهارم بعضی موقعیت‌ها و افراد از جمله زنان و كودكان و بیمارستان‌ها و اماكن مذهبی، در شرایط جنگی مستثنی هستند و باید حمایت شوند. رژیم صهیونیستی با اعمال وحشیانه خود علنا این موارد را زیر پا می‌گذارد. همین مسئله باعث شده همه آنچه در این سال‌ها به دروغ به مردم دنیا گفته شده بود خنثی شده و وجدان بشریت بیدار شود.

دستیار رئیس‌جمهوری با اشاره به انتشار تصاویری از جانباختن نوزادان نارس در بیمارستان به دلیل قطع برق، گفت: رژیم صهیونیستی با وجود حمایت‌های مادی و معنوی آمریكا و غرب و هدایت مستقیم آمریكا در میدان در منزوی‌ترین شرایط ممكن قرار گرفته است. بنابراین همه دنیا به دادخواهی برای ملت فلسطین به پا خواسته‌اند. اگرچه رژیم صهیونیستی صلاحیت دیوان بین‌المللی كیفری را نپذیرفته است اما باتوجه اعلام صریح دادستان دیوان در 12 اكتبر مبنی بر صلاحیت این دیوان برای ورود به مسئله، اصلی‌ترین مطالبه باید این باشد كه دیوان بین‌المللی كیفری به دلیل جنایاتی كه در حال رخ دادن است به این مسئله وارد شود.

پاد با بیان اینكه نباید اجازه دهیم رژیم صهیونیستی در جنگ روایت‌ها كلاهبرداری كند، اظهار كرد: البته رسانه‌های جهان اسلام برای اولین‌بار در این جنگ روایت‌ها توانسته‌اند دقیق‌تر عمل كرده و غالب شوند. زمینه‌سازی برای تشویق و ترغیب حقوقدانان و وكلا و اقناع‌سازی ملت‌ها ضرورتی پیشینی برای فشار بر دولت‌هاست تا دولت‌ها به این سمت بروند كه شورای امنیت ذیل فصل 7، رژیم صهیونیستی سریع‌تر مجبور به توقف فوری كند. شاید تاریخ بشریت چنین جنگی را تاكنون به خود ندیده كه این تعداد زن و كودك قربانی شوند. افكار عمومی مردم دنیا بیدار شده اما هنوز اقدام قابل‌قبول انجام نشده است. ما موظفیم كاری كنیم هرچه زودتر این جنگ متوقف شود. البته باید به دلایل بیداری وجدان مردم دنیا هم پرداخت كه به دلیل استقامت و پایداری مردم مظلوم و مقتدر فلسطین بوده است.

دستیار رئیس‌جمهوری گفت: اقدام آن وكیل فرانسوی كه 300 وكیل را جمع كرده تا علیه رژیم اقدام حقوقی انجام گیرد، تحسین‌آمیز است. این مسئله یك چالش حقوقی بزرگ برای دنیای غرب است و در شرایط كنونی اساساً حقوق بین‌الملل به اشغال درآمده و هر وكیل باوجدانی كه ذره‌ای انسانیت دارد باید اقدامی انجام دهد. اقدام این وكیل و همكارانشان به شرط حصول نتیجه، می‌تواند حقوق بین‌الملل را از اشغال خارج كند. اسناد حقوق بشری و سازمان‌هایی كه سال‌ها با پول ملت‌ها اداره شده‌اند امروز باید حساب پس بدهند و باید دید آیا این سازمان‌ها می‌توانند آبروی خود را بخرند؟ یا همچنان درگیر استانداردهای دوگانه خواهند ماند؟

وی با اشاره اینكه عاملیت زنان فلسطین را نباید در جنبش مغلوبه خلاصه كنیم، اظهار كرد: زنان فلسطینی جنبش‌های زیادی را مادری و حتی تاسیس كرده‌اند و شاید كمتر این روایت‌ها درباره زنان فلسطینی گفته می‌شود. در سال 1936 سربازان انگلیسی مردان روستای بقعه الغریبیه را دسته جمعی دستگیر می‌كنند، زنان روستا هم ممنوعیت تردد اجباری را می‌شكنند و هم مردانشان را آزاد می‌كنند.

پاد با اشاره به تصمیم رژیم صهیونیستی برای اخذ مالیات از فلسطینیان، اظهار كرد: در آن زمان زنان فلسطینی، نه به دلیل مسائل مالی كه برای زیر سئوال بردن مشروعیت صهیونیست‌ها، در اعتصابات گسترده‌ با تبیین و درایت تمام مانع اجرای تصمیم رژیم صهیونیستی شدند. زنان فلسطینی افتخار زنان جهان اسلام هستند. زنان فلسطینی در اردوگاه‌ها هیچگاه به بچه‌هایشان یاد نمی‌دهند كه شما آواره‌اید. مكانیسم‌هایی در نظام بین‌الملل مثل كمیسیون مقام زن كه تعریف شده تا از حقوق زنان دفاع كنند باید امروز برای دفاع از زنان فلسطینی فعال شوند.

دستیار رئیس‌جمهوری با بیان اینكه امروز در قدرت، تقابل گفتمانی بین زن جهان اسلام و زن دنیای غرب وجود دارد، اظهار كرد: زن اگر در قدرت باشد باید مردانه حضور داشته باشد یا مادرانگی خود را در كنشگری نمایان كند؟ كنشگری زن در جهان اسلام باید متفاوت باشد و مادرانگی خود را نمایان و دیگر زنان در عرصه قدرت را پاسخگو كند. زن مسلمان امروز می‌تواند با روایت خود مقابل تحریف روایت‌ها ایستاده باشد و مثل زنان فلسطینی در آگاهی‌بخشی و معرفت‌افزایی نقش خود را ایفا كند. روایت مقاومت نباید روایت تحریف‌شده باشد. آگاهی‌بخشی در این زمینه همراه با لطافت زنانه است كه اثرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینكه دنیا باید به حق انتخاب سرنوشت فلسطینیان احترام بگذارد، اظهار كرد: شورای امنیت باید متقاعد شود در اولین اقدام رژیم صهیونیستی ذیل فصل 7 منشور ملل متحد مجبور به توقف فوری جنگ شود. رژیم صهیونیستی بر اساس حقوق بین‌الملل چهار ابَرجُرم یعنی كوچاندن، نسل‌كشی، بمباران مناطق ممنوعه و كشتار زن و كودك انجام داده و دادگاه بین‌المللی به‌عنوان بازوی قضایی سازمان ملل اگر در این شرایط به طور واقعی رسیدگی نكند به سمت نابودی خودش رفته است. حتما باید پرونده‌های بسیاری علیه رژیم صهیونیستی تشكیل شود. البته دولت خودگردان پرونده‌ای سه سال پیش در دادگاه مطرح كرده است كه نباید فریب آن را خورد و تحقیقات مقدماتی بر اساس آن پرونده نباید باشد چون نوع جنایات جنگی متفاوت است. رسیدگی هم باید در انظار عمومی اتفاق بیفتد.

مرتبط با این خبر

  • روایتی خواندنی از ارادت مادر شهیدان طوقانی به حضرت زینب (س)

  • گوش به فرمان ولایت، ضربه نهایی را به قلب اسرائیل وارد می‌كنیم

  • ادعا‌های رژیم صهیونیستی برای تداوم جنگ بلوف است

  • بهترین ویژگی شهید احمدی روشن، ولایت مداری بود

  • گوش به فرمان ولایت ضربه نهایی را به قلب اسرائیل وارد كنیم

  • بهترین ویژگی شهید احمدی روشن، ولایت‌مداری بود

  • نقش بانوان در ترویج عفاف و حجاب به مراتب از مردان بیشتر است

  • سردار جوانی: رژیم صهیونیستی توان ایستادگی دربرابر ملت‌ها را ندارد

  • روایتی از ارادت مادر شهیدان طوقانی به حضرت زینب (س)

  • روایتی از ارادت مادر شهیدان طوقانی به حضرت زینب (س)