صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مدیرعامل خبرگزاری فارس در گفت‌وگو با رادیو مقاومت گفت: جریان مقاومت در مقابل جریان سلطه قد علم كرده و آنچه از مكتب سلیمانی و سلیمانی‌ها گفته می‌شود دقیقا همان تفاوت ماهوی جریان حق و باطل در مسیر و هدف است.

به گزارش خبرگزاری فارس، پیام تیرانداز در گفت و گو با رادیو مقاومت و در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش خبرگزاری های داخلی در پوشش دادن به موقع خبرها به ویژه اخبار حوزه مقاومت، گفت: جریان مقاومت در مقابل جریان سلطه قد علم كرده و آنچه از مكتب سلیمانی و سلیمانی‌ها گفته می‌شود دقیقا همان تفاوت ماهوی جریان حق و باطل در مسیر و هدف است.

وی با بیان اینكه یكی از وظایف خبرگزاری‌ها، تصمیم سازی است، افزود: مخابره اخبار درست و كامل و مفید به قدرت تشخیص مردم در اخذ تصمیمات زندگی فردی و اجتماعی كمك می‌كند. در جریان سلطه، رسانه نقش همراه سازی مردم با اهداف نظام سرمایه‌داری دارد و اگر در دوره‌ای از تاریخ مردم را با زر، زور و یا تزویر با خود همراه می‌كردند امروز رسانه به عنوان ابزاری برای غلبه نرم در این جریان استفاده می‌شود.

تیرانداز با اشاره به اینكه برای موفقیت در جریان مقاومت، وظیفه رسانه كمك كردن به مردم در راستای اخذ تصمیمات سعادتمندانه در زندگی است، تأكید كرد: اصلی‌ترین مأموریت برای یك رسانه خبری در گام اول مخابره اخبار درست و تصمیم سازی است و در گام دوم كمك به تحلیل درست اتفاقات و رخدادهاست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر راهكار تشخیص اخبار درست از غلط توسط مخاطبان، اظهار كرد: اولین راهكار افزایش میزان سواد رسانه‌ای مخاطبان در تشخیص رسانه‌های كذاب است كه این رسانه‌ها برای تهییج و فریب افكار عمومی از فقدان سواد رسانه ای مخاطبان در راستای اهداف خود استفاده می‌كنند و راهكار دوم دقت در میزان اعتبار رسانه منتشر كننده اخبار غیر دقیق است.

تیرانداز افزود: البته این رسانه‌ها پس از مدتی با نشر اخبار فاقد اعتبار، بی اعتبار می‌شوند و نمی‌توانند مرجع درست خبری باشند، لذا پیگیری صحت اخبار از مراجع رسمی و معتبر بهترین راهكار تشخیص اخبار درست خواهد بود.

مدیرعامل خبرگزاری فارس با بیان اینكه در رسانه‌های امروز چه در حوزه مقاومت و چه جریان سلطه، جلب اعتماد مخاطب حرف اول را می‌زند، افزود: شگرد این رسانه‌ها از جمله بی بی سی برای جلب اعتماد مخاطبان، نشر چندین خبر درست است تا بتواند یك خبر دروغ را منتشر كند به عبارت دیگر ابتدا زمینه اعتماد را فراهم می كند و بعد به نشر اكاذیب می پردازند.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار كرد: فراتر از خبر، مقوله روایتگری در رسانه‌ها مطرح است. یك خبر ممكن است دو گونه روایت شود به این شكل كه با حفظ ماهیت خبر، روایت‌های متفاوت از آن می‌شود. به عنوان مثال در بحث كرونا، رسانه‌های معاند تلاش داشتند از قِبل آن موضوعاتی از جمله FATF، تحریم ها و مذاكرات را مانعی برای ورود واكسن و افزایش آمار مرگ و میرها القا كنند ولی هم اكنون كه شرایط ناپایداری سلامت در كشورهایی مانند انگلیس و آمریكا با مرگ و میر روزانه بالای 1500 نفر وجود دارد این رسانه ها سكوت كرده و از نشر حقایق سر باز می زنند و این نمونه‌ای از روایت دوگانه از رویدادهای خبری است.

تیرانداز افزود: این رسانه ها در مواجهه با افتخارات جمهوری اسلامی ایران در زمینه های پزشكی، عمرانی، ورزشی و ... بر عكس عمل كرده و با استفاده از ادبیاتی كه ممكن است با فطرت‌ها همراه باشد مانند حقوق بشر، حقوق زنان و آزادی سعی در تخریب اذهان عمومی مردم دارند.

مدیرعامل خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال كه چرا با وجود رقابتی شدن سرعت نشر خبرها حتی در میان عموم جامعه به ویژه در شبكه های اجتماعی، خبرگزاری های معتبر كشور از جمله فارس، تسنیم و حتی صدا و سیما تا تأیید صحت خبر تعلل در نشر دارند؟ گفت: سرعت در نشر خبر اهمیت دارد اما یكی از اصلی ترین اهداف رسانه های اسلامی كه خود را متعلق به جبهه حق می‌دانند ، صحت و درستی خبر است كه باید به آن توجه شود. دشمن روزانه از هزاران سوژه برای تخریب مردم ایران و ایجاد شكاف در جامعه استفاده می‌كند اما مهمتر از سرعت، اصالت خبر است.

تیرانداز در مورد زمان انتشار خبر شهادت سردار سلیمانی هم افزود: شبی كه سردار سلیمانی به شهادت رسید ساعت 2 بامداد این خبر ناگوار به خبرگزاری فارس اعلام شد و نهایتا با تمامی ملاحظات و استعلام از مسئولان ارشد سپاه قدس در ساعت 4:20 بامداد آن را منتشر كردیم بنابراین نباید دقت و اصالت خبر فدای سرعت نشر آن شود.

انتهای پیام/

مرتبط با این خبر

  • دختر شهید سلیمانی از رشادت‌های پدر می‌گوید

  • فرزند ارشد سردار سلیمانی به مردم جواب می دهد

  • دختر سردار سلیمانی مهمان رادیو مقاومت می‌شود

  • «نرجس سلیمانی» مهمان ویژه رادیو مقاومت می شود/ پاسخ به پرسش های مخاطبان

  • دختر سردار سلیمانی مهمان رادیو مقاومت می‌شود

  • «نرجس سلیمانی» به رادیو مقاومت می‌رود

  • نرجس سلیمانی مهمان رادیو مقاومت می‌شود

  • نرجس سلیمانی: پدرم اگر نظامی نبود كشاورز می‌شد

  • فرزند ارشد سردار سلیمانی مهمان رادیو مقاومت می‌شود

  • فرزند شهید فخری‌زاده: پدرم نه فقط برای مردم كه برای ما هم ناشناخته بود