صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search


قزوه با تاكید براینكه رشد شعر آئینی و شعر دفاع مقدس چشم‌گیر بوده است، گفت: در جشنواره شعر فجر بخشی را به شعر اعتراض و شعر اجتماعی اختصاص بدهند؛ اگر جشنواره‌ها در این زمینه بیش‌تر شوند، مسلماً شعرای جوان به این حوزه بیشتر گرایش پیدا می‌كنند


به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس، «علیرضا قزوه» مدیر دفتر شعر و موسیقی و سرود صداوسیما و عضو هیأت علمی هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر درباره این جشنواره اظهار داشت: تصمیمات برای برگزیدن منتخبان در این جشنواره به طور جمعی و توسط هیأت علمی اتخاذ می‌شود، من بیش‌تر در بخش بین‌الملل جشنواره فعالیت دارم و در قالب فعالیت‌های این بخش، تا كنون از شماری از شعرای پارسی‌زبان دیگر كشورها دعوت بعمل آمده است.

وی همچنین با اشاره به اینكه بیش از 10 شاعر از دیگر كشورها در جشنواره شعر فجر حضور دارند، افزود: این شعرا از كشورهای هند، پاكستان، افغانستان، تاجیكستان و ازبكستان برای شركت در جشنواره در ایران حضور خواهند یافت.

شاعر مجموعه «عشق علیه السلام» گفت: شعرای پركار و دارندگان آثار باكیفیت -یعنی كسانی كه طی یكسال گذشته به لحاظ كمی و كیفی آثار مطلوبی ارائه كرده‌اند- به طور طبیعی در فهرست پیشنهادی هیأت علمی جشنواره و در اولویت گزینش قرار دارند.

این شاعر آئینی در توضیح و تعریف شعر خوب افزود: شعر خوب، شعری است كه در حافظه بماند، در خاطر مردم رسوب كند و مردم آن را زمزمه كنند؛ شعرِ خوب، شعری است كه موسیقی‌پذیر و آهنگ‌پذیر باشد و به سهولت بر سر زبان‌ها بیفتد.

قزوه با تاكید بر اینكه شمار شعرای خوبِ جوان در ایران زیاد است گفت: می‌توان ادعا كرد كه نوآمدگان به وادی شعر خوب، از درگذشتگان بیشترند؛ به عقیده من حالِ شعرِ روزگار ما خوب است؛ شعر از تمامی هنرها بیشتر رشد كرده و از تمامی هنرها، جلوتر است.

وی درباره هزینه‌های برگزاری جشنواره بین‌المللی شعر فجر افزود: در برخی جشنواره‌ها شلوغ‌كاری‌ها و ریخت‌وپاش‌های فراوانی صورت می‌گیرد؛ اما جشنواره شعر فجر از لحاظ هزینه، در زمره ساده‌ترین جشنواره‌هاست و با این وجود، مسلماً كیفیت مطلوبی دارد و وضعیت شعر امروز را ارتقا می‌دهد.

شاعرِ «مولا ویلا نداشت» رشد شعر آئینی و شعر دفاع مقدس را چشمگیر توصیف كرد و گفت: با این وجود رشد شعر اجتماعی و شعر اعتراض، كم‌تر بوده است؛ حتی می‌توان در جشنواره شعر فجر بخشی را به شعر اعتراض و شعر اجتماعی اختصاص بدهند؛ اگر جشنواره‌ها در این زمینه بیش‌تر شوند، مسلماً شعرای جوان به این حوزه بیشتر گرایش پیدا می‌كنند.

انتهای پیام/ 121

مرتبط با این خبر

  • پرواز سیمرغ حاج قاسم در «سرباز آرامش»

  • پرواز سیمرغ حاج قاسم در «سرباز آرامش»/ ماجرای سیمرغ سردار سلیمانی چه بود؟

  • قاسم سلیمانی سردار جنگ‌های پیروز بود/ ایران پرچم‎دار محور مقاومت است

  • پایان كار رادیو مقاومت در گرامیداشت سومین سالگرد شهادت "حاج قاسم"

  • حاج قاسم فارغ‌التحصیل دانشگاه انسان‌سازی امامین انقلاب بود/ «مقاومت» و «مكتب سلیمانی» را باید برای دهه هشتاد و نودی ها روایت كنیم

  • روایت یك عكاس سینمای مقاومت از روزهای همراهی با مدافعان حرم/ شهید سلیمانی وقتی كودكان شهدای مدافع را می دید بغض داشت

  • خلاصه مكتب حاج قاسم این است كه هركجا هستید «خادم مردم» باشید/ بهترین پیروزی در مقابله با دشمن، فتح فرهنگی است

  • تربیت 100 مربی برای ترویج و تببین مكتب سلیمانی در محلات

  • هدف غرب ترور مكتب سلیمانی است/ ایجاد «مقاومت رسانه ای» برای ترویج و تببین مكتب سلیمانی/ «رادیو مقاومت» باید تمام سال فعال باشد

  • جبهه مقاومت همچون بارقه امید، چراغ روشنی را در منطقه بر افروخت/ «رادیو مقاومت» به خوبی دستاوردهای جبهه مقاومت را تبیین كرد