صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

تهران- ایرنا- جمعی از سفرا و رایزن‌های فرهنگی كشورهای خارجی از موزه و سراسرنمای مقاومت شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی بازدید كردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شهرداری تهران، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در این بازدید ضمن ابلاغ پیام خوشامد گویی و خیر مقدم شهردار تهران به سفرا و رایزن‌های فرهنگی كشورهای خارجی بازدیدكننده از موزه انقلاب اسلامی و سراسرنمای مقاومت گفت: موزه‌ها نقش مهمی در تبادل فرهنگ دارند. یكی از هویت‌های مهم ایران هویت مقاومت است كه ریشه در تفكر و اندیشه اسلامی دارد كه قهرمانان ملی و دینی ما آن را نسل به نسل انتقال دادند. شجاعت و قهرمانی جزو ویژگی‌های ایرانیان و ایثارگری و فداكاری از خصوصیات آیین‌های اسلامی است.

محمدامین توكلی‌زاده، افزود: بسیاری از افتخارات امروزه ما ناشی از تاسی به اهل بیت به ویژه امام حسین(ع) است كه از او مبارزه با ظلم و مقابله با جنایتكاران را یاد گرفتیم تا جایی كه جان خود و فرزندان خود را برای جلوگیری از ظلم فدا كنیم و اندیشه‌ها و مرام سردار سلیمانی زاییده این نهضت است.

توكلی‌زاده ادامه داد: مكتب و اندیشه شهید سلیمانی محدود به دایره دین اسلام و مسلمین نمی‌شود و ایشان برای انسانیت و برای ملت‌های دیگر پیشگام و پیش‌قدم شد و این نكته یكی از حرف‌های مهم گفتمان انقلاب اسلامی است. خوشحالیم كه این فرهنگ در ملت‌های دیگر وجود دارد و می‌توانیم در كنار هم در برابر ظلم جهانی و تروریسم دولتی بایستیم.

دیپلماسی فرهنگی و اثرگذاری فراوان آن در بعد بین‌المللی

مدیركل همكاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز گفت: جمعی از سفرای كشورهای خارجی به مناسبت دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی از باغ موزه دفاع مقدس و از بخش بین‌الملل مقاومت در این موزه كه به تازگی ایجاد شده، بازدید كردند.

محمدعلی كیانی با بیان اینكه این بازدیدها تاثیر زیادی درباره شناخت افكار و اندیشه حاج قاسم دارد گفت: در بازدید امروز نیز بخش‌های مختلف موزه مورد تعجب و شگفتی سفرا قرار گرفت، دیپلماسی فرهنگی، موزه‌ای و ایثار از فعالیت‌هایی هستند كه تاثیرات زیادی در بعد بین‌المللی دارد.

پیشنهاد بازدید سفرا از دیگر مراكز گردشگری تهران

رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران گفت: بازدید امروز در راستای همكاری مشترك با سفارتخانه‌ها و رایزن‌های فرهنگی كشورهای مختلف و به منظور شناسایی جاذبه‌های گردشگری تهران تدارك دیده شده است و اولین مكان بازدید را باغ موزه دفاع مقدس و موزه پاناروما كه متشكل از جنگ‌های رخ داده در كشور سوریه است، اختصاص دادیم. هدف از این كار آشنایی با ایثارگری‌ها و مقاومت علیه داعش و رشادت‌ها و جانفشانی‌های سربازان به ویژه سردار سلیمانی در مبارزه با داعش و تروریسم است كه مورد استقبال سفرا و رایزن‌های فرهنگی كشورهای خارجی قرار گرفت .

مهرشاد كاظمی افزود: این بازدیدها می‌تواند در راستای تبادل آثار باشد؛ تهران شهر موزه‌ها است و حدود 200 موزه در تهران داریم، بر همین اساس به سفرا پیشنهاد دادیم كه انتقال آثار در موزه‌ها به صورت دوطرفه انجام شود، البته شهرداری تهران 64 موزه دارد و می‌توانیم برنامه‌ها و بازدیدهایی از دیگر مراكز گردشگری تهران برای سفرا تدارك ببینیم.

ملت سوریه شاهد تلاش‌ها و جانفشانی های شهید سلیمانی بود

شفیق دیوب سفیر سوریه در ایران درباره این بازدید عنوان كرد: این موزه نشان‌دهنده جرم‌ها و جنایاتی است كه علیه انسان‌های بیگناه انجام شده است و حكایت از ارعاب و تروریسمی دارد كه توسط آمریكا و ایادی و دوستانش در منطقه ایجاد كرده اند. همچنین نشان‌دهنده مقاومت ملت‌ها و انسان‌های آزاده در مقابل این ارعاب و ستیزه‌جویی آمریكا و نیروهای داعش و امثال آن است و چراغی می‌افكند بر زحمات و تلاش‌های شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم و مقابله با ظلم علیه بشریت.

سفیر سوریه با بیان اینكه ما به عنوان ملت سوریه شاهد زحمت‌ها، تلاش‌ها و جانفشانی‌های شهید سلیمانی در كشورمان بودیم، عنوان كرد: یكی از مهمترین نتایج این موزه این است كه نشان می‌دهد ملت‌ها در مقابل ظلم و ستم سر فرود نمی‌آورند و نشان‌دهنده اهمیت نقش محور مقاومت در خاورمیانه است. این موزه صبر و استقامت مردم و مقاومت در مقابل ظلم آمریكا و تروریسم را توضیح می‌دهد. بابت برپایی چنین موزه‌ای و دعوت از سفرا تشكر می‌كنم و امیدواریم در راه مقاومت گام برداریم و این مسیر را ادامه دهیم.

باید از طرف همه دنیا از شهید سردار سلیمانی تشكر كنیم

سفیر بولیوی با بیان اینكه این موزه یكی از بهترین موزه‌هایی بود كه در این حوزه دیدم و قلبم درد گرفت وقتی دیدم كه سردار سلیمانی و دوستانشان برای حاصل شدن این پیروزی‌ها چه زحمت‌هایی كشیدند.

رومینا گوادالوپه پرز راموس ادامه داد: از ویژگی‌های این موزه این است كه شما می‌توانی اتفاقات را حس و لمس كنی و من در این بازدید حس می‌كردم كه در همان فضای جنگ و مقاومت قرار گرفتم. حاج قاسم سلیمانی برای نگهداشتن و آرام كردن منطقه تلاش كردند و باید از طرف همه دنیا از سردار سلیمانی تشكر كنیم. ایران یكی از بهترین نقاطی است كه در آن می‌توان فعالیت‌های محور مقاومت و مبارزه با تروریسم را مورد مشاهده قرار داد. دوست دارم دوباره به این موزه بیایم و عكس‌ها و آثار آن را با دقت بیشتری نظاره كنم.

مرتبط با این خبر

  • پایان كار رادیو مقاومت در گرامیداشت دومین سالگرد شهادت "حاج قاسم"

  • داودی: ظرف «مقاومت» را تنگ و محدود نكنیم

  • بسته های معیشتی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نیازمندان

  • چرا به حاج قاسم می گوییم سردار دلها؟

  • نقره كار: سردار سلیمانی همواره مرد میدان و دفاع بود

  • میرمحمدی: مدیران باید نگاه جهادی داشته باشند

  • حضور سردار سلیمانی بین مردم یكی از دلیل های موفقیت او بود

  • سردار آبنوش: حاج قاسم تفسیر بصیرت بود

  • چهار عنصر مكتب سردار سلیمانی چیست؟

  • داودی: لبنان سمبل كارآمدی مقاومت است