صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مراسم دومین سالگرد شهادت سپهبد سردار حاج قاسم سلیمانی، با حضور باشكوه و بی‌سابقه مردم منطقه «المعركه» از توابع شهرستان صور لبنان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، این مراسم به همت حزب الله لبنان، و باحضور حسن عزالدین، عضو فراكسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، دكتر عباس خامه یار، رایزن فرهنگی كشورمان، و جمع كثیری از شخصیت‌های سیاسی، دینی و فرهنگی در ورزشگاه منطقه المعركه واقع در جنوب لبنان، و با رعایت كامل پروتكل های بهداشتی برگزار شد.

در این مراسم پرچم‌های مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در دستان حضار در اهتراز بود ، پس از نواختن سرود لبنان و حرب الله و رژه پیشاهنگان ، عباس خامه یار و حسن عز الدین سخنرانی كردند.

خامه یار: حاج قاسم الگوی اعلای قهرمانی، شجاعت و حماسه‌آفرینی است

عباس خامه یار، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان از مكتب سرادر دلها گفت و تاكید كرد: مكتب سلیمانی الگویی از قهرمان واقعی برای نسل جوان امروز است و به همین دلیل نام شهید سلیمانی همچنان لرزه بر تن دشمن می‌اندازد؛ مكتب سلیمانی قدرت نرمی است كه به تمامی نسل‌ها درس فداكاری، جهاد، عزت، آزادگی و معنویت می‌بخشد.

خامه یار افزود: غم و اندوه تجسم یافته در دیدگان دوست‌داران و عاشقان حاج قاسم، انعكاس فوران احساسات مختلف است؛ غم و اندوه، میل به انتقام، صبر، رضایت به مقدّرات الهی و خشنودی از افتخار شهادت كه نصیب سردار عزیزمان شد تنها نصیب بندگان خاص خدا می‌شود.

رایزن فرهنگی كشورمان در لبنان با اشاره به افتخارآفرینی سردار سلیمانی گفت: شهید سلیمانی دلاورمردی بود كه ملت ایران به داشتنش و افتخارآفرینی‌هایش می‌بالد. این احساسات حسینی ناشی از شهادت سردار دل‌ها، نه تنها ملت ایران بلكه تمام آزادی‎خواهان جهان را متحد كرد.

خامه یار با تاكید بر اینكه شهادت، مكتب حاج قاسم را ماندگار كرد گفت: امروز انگشتر سلیمانی به قطعه مقدسی تبدیل شده است كه همه آزادی خواهان از آن تبرك می‌جویند؛ همانگونه كه خود از نگین عقیقی كه همواره در دستان خود بود، تبرك می‌جست.

وی خاطرنشان كرد: در دومین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، مستضعفان جهان با شهید سلیمانی تجدید عهد می‌كنند و با افتخار فریاد می‌كشند: همه ما قاسم سلیمانی هستیم و همه ما رهروان مكتب او. اما به راستی معنای عبارت «همه ما قاسم سلیمانی هستیم» چیست؟ حاج قاسم پس از شهادت، سردار دل‌ها شد. شهادت، مكتب حاج قاسم را ماندگار كرد. امروز صدای آزادگان به خوبی شنیده می‌شود كه با افتخار فریاد می‌زنند: «سلیمانی از ماست!»

خامه یار افزود: امروز نام حاج قاسم لرزه بر اندام دشمنان می‌اندازد. زیرا شخصیت او جامع ابعاد نظامی، جهادی، دیپلماسی، معنوی و انسانی بود. قاسم سیلمانی همان دلاورمردی است كه هم لباس رزم بر تن می‌كند و در دفاع از مقدسات و وطن وارد میدان می‌شود و هم در واردات دارو و كالاهای مورد نیاز، میهن خود را یاری می‌دهد؛ میهنی كه از محاصره ظالمانه رنج می‌برد. او همان دلیری است كه همچنان یاور مظلومان و مستمندان است و در گردهمایی اربعین همه ساله با پاهای برهنه وارد صحنه می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود به راز محبوبیت سردار دل‌ها اشاره كرد و اظهار داشت: فروتنی و بی رغبتی به لذت‌های دنیوی و شهرت تنها گوشه‌ای از بزرگ‌منشی این شهید والامقام است. برخی ویژگی‌های شخصیتی، ازجمله داشتن روحیه ایثار، اخلاص، شجاعت و بزرگ‌منشی سیره زندگی او را الهام‌بخش و مكتب او را جاودانه كرد. او مردی بود كه از هم‌رزمان خود می‌پرسید: از شما سوال می‌كنم آیا من در ذهن شما آدم خوبی هستم؟ او كسی بود كه در وصیت خود برای همسرش نوشت: قبر من ساده باشد مثل دوستان شهیدم. و بر آن سنگِ قبر تنها كلمه «سرباز قاسم سلیمانی» بنویسید نه عبارت‌های عنوان‌دار.

خامه یار با تاكید بر اینكه زهد و پارسایی و اخلاص از خصوصیات مهم حاج قاسم بود اظهار داشت: عشق و وفاداری به عهدی كه حاج قاسم با خدا بسته بود باعث شد به مرتبه شهادت نائل شود. شاخصه اصلی عشق و وفاداری او بی‌رغبتی به دنیا و دوری از هرچه غیر خدا بود. حاج قاسم با چشمانی اشكبار از این عشق سخن می‌گفت و آرزوی شهادت در این راه داشت. این شهید والامقام شجاع و باغیرت و در عین حال مهربان و رئوف بود؛ حتی با سرسخت‌ترین دشمنان خود.

وی خاطرنشان كرد: حاج قاسم به آیات قرآن عمل می كرد و خود مصداق این آیات بود. وی پیش از ورود به نبرد با دشمنان، گزینه گفت‌وگو و مذاكره را در اولویت قرار می‌داد. این بزرگ‌مرد اهل معنویّت و اخلاص و اخلاق بود. او مصداق بارز این آیه است كه: {أَشِدّاءُ عَلَی الكُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم} (در برابر كفّار سرسخت و شدید و در میان خود مهربانند).

خامه یار تاكید كرد: این فرمانده و قهرمان بین‌المللی حامی و یاور مستضعفان و ستم‌دیدگان بود. زنان و كودكان او را پدر خود می‌دانستند و مجاهدان او را الگوی اعلای قهرمانی، شجاعت و حماسه‌آفرینی می‌دانند.

خامه یار افزود: به شهادت رسیدن سردار سلیمانی، ابومهدی المهندس و همرزمانشان پایان كار نبود، بلكه نقطه عطفی بود كه معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی را دگرگون ساخت. بهترین دلیل برای اثبات این مدعا، حالت بی‌ثباتی و هرج و مرجی است كه قدرت‌های استكباری شاهد آن هستند؛ آنانی كه فرمانده سلیمانی آن‌ها را در منطقه خوار و ذلیل كرد و تمامی توطئه‌ها و طرح‌های تجزیه‌طلبانه آنان را خنثی نمود. آنان شهادت سردار عزیزمان را جشن گرفتند و ادعا می‌كردند كه جهان پس از شهادت این بزرگ‌مرد در امان خواهد بود، اما «دست خدا بالای دست آن‌هاست» و امروز به خوبی شاهد آنیم كه چگونه سحر و جادو دامن جادوگران را گرفت. آنان اكنون دریافتند كه تأثیر قاسم سلیمانیِ شهید از قاسم سلیمانی زنده بسی خطرناك‌تر است!

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان در پایان سخنان خود تاكید كرد: نام و یاد سردار سلیمانی در تاریخ ماندگار و درخشان می‌ماند؛ زیرا كه مكتب سلیمانی چتری به گستردگی همه آزادگان و آزادی‌خواهان دنیاست.

آنگاه شیخ حسن عزالدین، عضو فراكسیون وفاداری به مقاومت در سخنانی در این مراسم گفت: امروز و در نتیجه تلاش ها، دلاورمردی ها و رشادت های شهدای مقاومت معادلات منطقه به سود محور مقاومت تغییر كرده است.

عزالدین افزود: به فضل شهادت‌ها و به بركت خون شهیدان محور مقاومت، لبنان به كشوری قدرتمند بدل گشته است به طوری‌كه اشغالگران صهیونیست دیگر جرأت حمله به لبنان را ندارند.

وی خاطرنشان كرد: دلاورمردی های شهدای مقاومت و در رأس آنها شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید عماد مغنیه، شهید سید عباس موسوی و شهید راغب حرب؛ توطئه های دشمنان را خنثی كرد و معادلات منطقه را به نفع جبهه مقاومت تغییر داد.

عضو فراكسیون وفاداری به مقاومت در ادامه به حضور تاثیرگذار حاج قاسم در تغییر موازنه جنگ اشاره كرد و اظهار داشت: حاج قاسم سید شهدای مقاومت بود به این دلیل كه او فرمانده میدان بود و با حماسه آفرینی های خود نقش تأثیرگذاری در عرصه مبارزه با تروریسم ایفا كرد. او مردی بود كه در راه مبارزه با تروریسم و خنثی سازی توطئه های دشمنان و نقشه های شوم آنان از كشوری به كشور دیگری در رفت و آمد و با فرماندهی فوق العاده تأثیرگذار خود محور مقاومت را یكپارچه و توانمند ساخت.

حسن عزالدین در ادامه به افزایش قدرت محور مقاومت و فرسایش تدریجی قدرت رژیم صهیونیستی اشاره كرد و گفت: در نتیجه تلاش های بزرگ سردار حاج قاسم سلیمانی امروز محور مقاومت مهمترین چالش برای بقای رژیم صهیونیستی به شمار می رود.

عضو فراكسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان در پایان سخنان خود به قدرت یابی محور مقاومت اسلامی در عرصه های سیاسی و نظامی اشاره كرد و گفت: به بركت خون شهدا محور مقاومت به اوج قدرت و اقتدار در منطقه دست یافته است و توان لازم برای رویارویی و مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی را در اختیار دارد.

مرتبط با این خبر

  • پایان كار رادیو مقاومت در گرامیداشت دومین سالگرد شهادت "حاج قاسم"

  • داودی: ظرف «مقاومت» را تنگ و محدود نكنیم

  • بسته های معیشتی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نیازمندان

  • چرا به حاج قاسم می گوییم سردار دلها؟

  • نقره كار: سردار سلیمانی همواره مرد میدان و دفاع بود

  • میرمحمدی: مدیران باید نگاه جهادی داشته باشند

  • حضور سردار سلیمانی بین مردم یكی از دلیل های موفقیت او بود

  • سردار آبنوش: حاج قاسم تفسیر بصیرت بود

  • چهار عنصر مكتب سردار سلیمانی چیست؟

  • داودی: لبنان سمبل كارآمدی مقاومت است