ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

مولف: دکتر محمدباقر بابایی طلاتپه، انتشارات دانشگاه جامع امام حسین(ع)، تابستان 1399، تعداد صفحات: 285

مقدمه
آیه 169 سوره آل عمران بیانگر این حقیقت نظام هستی است که شهدا مرده به مفهومی که در نزد مردم هست، نیستند بلکه آنها زنده اند و نزد پروردگار روزی می خورند؛ « وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فی‏ سَبیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ » تفاوت مرده و زنده در نزد مردم به آثاری است که بر زنده مترتب است ولی مرده دیگر نمی تواند آن کارها را انجام دهد مثلا شخصی که زنده است می تواند کار کند و فعالیتی داشته باشد ولی با مردنش این امورات تعطیل می شود. آیه فوق بیانگر این است که شهدا از این وصف خارج هستند یعنی آنها زنده هستند و فعالیت دارند و روزی می خورند و لذا تاثیرات خود را نیز دارند. شهادت حاج قاسم سلیمانی و تحولات بعد از آن این آیه را به خوبی امروز نشان داد که او نه تنها کُشته نشد بلکه کِشته شد او از این کالبد جسم خروج کرد اما به ملکوت عروج کرد.آن هم نه فقط در بوستانی به وسعت ایران، بلکه در «مَزرعه ای به گستره ی هستی». آری؛ «بذلِ جان» آن مجاهد، «بَذرِبینشی» گشت و در دل تمامی آزادی خواهان، صلح طلبان و ستم ستیزان کاشته شد. و «خون» آن شهید که تا دیروز در«تَن» او جاری بود، از امروز در «وطن» او و فراتر ازآن در جهان و در کالبد مجاهدان ساری می گردد. خونی که نه بر «زمین» بلکه در «زمان» ریخته شد تا برای همیشه ی تاریخ، «باغ بینش» جان ها را آبیاری کند.(خنیفر، 1398)

او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی و امام خامنه ای بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود. ماندگاری و اثرگذاری او در نسل های آینده و شناسایی ارزش کاری که او انجام داده است نیازمند طرح آن به شکل مکتب، یک راه، یک مدرسه‌ی درس‌آموز است تا اندیشه، ارزش ها، الگو و نمادهایی فکری و انگیزشی او باز تعریف و بازنمایی شود تا از دل آنها بتوان به الگوهای رفتاری دست یافت که بتوان در مدارس و دانشگاه ها به تدریس آن پرداخت و افرادی را با همین سیاق پروراند و تحویل جامعه داد. چرا که زندگی او به ما آموخت برای موثر بودن وخدایی شدن می توان ار تمام جنجالهای سیاسی و بازار مکاره احزاب ارتفاع گرفت او مورد وثوق مقام معظم رهبری وتمام ارکان نظام بود. یک فرمانده استراتژیست بود. یک بسیجی باهوش آینده نگر، دشمن شناس دقیق، فرمانده کم حرف که با صدای بلند می اندیشید و با عمل حرف می زد و از عمل حرف نمی زد. کارنامه داشت چون برنامه داشت وساکن سرزمین حسرت نبود چون اهل حرکت بود واز جمود وسکون دور بود.

این اثر با همین هدف نوشته شده است تا انشاءالله گامی عملی در امتثال کلام امام خامنه ای برداشته باشیم. کتاب حاضر در چهار فصل تهیه شده است. درفصل اول با چهار گفتار به تبیین چرایی، چگونگی و چیستی مکتب سلیمانی پرداختیم و تلاش کردیم علت آن تبیین گردیده و چیستی آن بازنمایی تحلیلی شود و با ارائه دورنمایی از زندگی این شهید به تحلیل گفتمانی آن بپردازیم و سعی شد علت های شور و شعور مردمی در تشییع میلیونی او را به تصویر کشیده شود به همین منظور در گفتار چیستی و چرایی و جایگاه مکتب سلیمانی به بحث گذاشته شده و ارتباط آن با مکتب اسلام، خمینی و خامنه ای بازنمایی شده است و در گفتار دوم به ویژگی مکتب پرداخته شده که در نوع گزاره های آن خودنمایی می کند مبنی بر این که گزاره های مکتب کلی است و قابل صدق بر دیگران و تعمیم است از این رو نوع مهندسی گزاره های مکتب سلیمانی باید کلی باشد و اگر به جزئیات پرداخته شود حتما باید از آنها برداشت کلی صورت گیرد و ولذا تلاش شد مدلی که براساس آن مکتب سلیمانی باز کاوی می شود تبیین گردد تا چهره علمی آن بیشتر مشخص شود چرا که مباحث علمی باید ساختارش براساس منطقی چینش شود که قابلیت تکراری پذیری داشته باشد از این رو در این گفتار مدل مفهومی حاکم بر گفتمان مکتب سلیمانی تبیین گردید.

در فصل دوم برای این که بتوانیم به گزاره های کلی حاکم بر زندگی حاج قاسم دسترسی پیدا کنیم و نمای کلی از مکتب سلیمانی در بینش، روش و منش بازنمایی کنیم نگاهی به زندگی کاری ایشان انداختیم از این رو در گفتار اول این فصل نگاه کلی به ورود ایشان به سپاه و مسئولیت های که در جبهه های جنوب و سپاه 41 ثارالله و فرماندهی نیروی قدس و نقش های که در عراق، سوریه و سایر کشورها داشته اند شده و در گفتار دوم اشاره کلی به دوستان و خانواده ایشان شده و در فصل سوم تحلیلی بر زندگی ایشان شده و سعی کردیم گزاره های کلی آن بازکاوی گردد و چگونگی درک سبک فرماندهی و مدیریت ایشان تبیین شده و در نهایت در گفتار چهارم علت ترفیع مقام دنیوی و اخروی ایشان و محبوبیتی که در بین مردم داشته است توضیح داده شود.

در فصل سوم برای این که بتوانیم دلیلی بر گزاره های حاکم بر رفتارهای حاج قاسم داشته باشیم؛ زندگی او را از منظر دیگران مورد واکاوی قرار دادیم تا میزان صحت و سقم گزاره ها را بتوانیم محک بزنیم لذا در گفتار اول به گوشه ای از دل نوشته های مردم و خود شهید پرداختیم و در گفتار دوم ابتدا به دیدگاههای امام خامنه ای از شهید اشاره شده و در بخش دوم به خلاصه نظرگاه همرزمان ایشان که با آنها مصاحبه شده است اشاره کردیم که از مجموع آن ها توانستیم مولفه های حاکم بر مکتب سلیمانی را در ابعاد بینشی، روشی و منشی بازشناسی کنیم.

در فصل چهارم به شیوه شناختی مکتب سلیمانی پرداخته شده است یعنی این مکتب با چه منطق و روشی مورد مطالعه و پژوهش قرار داده شده است در گفتار اول آن گذری برگفتمان معرفتی، ارزشی،الگویی و نماد های رفتاری سربازولایت پرداخته شده است تا مدل مفهومی ترسیم شود و در گفتار دوم روش تحلیل اصول راهبردی مکتب سلیمانی مورد بررسی واقع شده است و لذا اصول برآمده از وصیت نامه و سخنان امام خامنه ای و سایرین احصا شده و مولفه ها و کلید واژه های اساسی را استخراج و در نهایت اصول در چهار مولفه فوق بر پایه سیاق سخنان و نظر مصاحبه گران تجمیع شده است.

و در فصل پنجم که از چهار گفتار تشکیل شده است به اصول معرفتی در سه اصل خداباوری و یقین به وحدانیت او، تفکر راهبردی ولایی و آخرت نگری و اصول ارزشی و انگیزشی در سه اصل التزام عملی به دین، اخلاص در گفتار و عمل و روحیه جهادی و انقلابی گری و اصول الگویی در سه اصل صبرالهی ( استقامت علوی گونه )، مدیریت دینی و تقوا وادب اسلامی – انسانی و در گفتار چهارم به بیان اصول نمادی در سه اصل ولایت مداری ( ولی فقیه )، عشق به خدا و دیدار او و تصمیم گیری راهبردی ولایی پرداخته شده است.

این مطالعه نویسنده را به این نتیجه رساند که مهمترین راهبرد برای رسیدن به مقام و جایگاه منعمین در دنیا و مکرمین در آخرت، اعتقاد راسخ به حضور خداوند در زندگی و یقین به آخرت ( بینش ) و تمسک به ولایت حقیقی حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف و ایجاد رابطه قلبی و دلی با مقام معظم رهبری( روش) و امتثال اوامر و نواهی ایشان ( منش ) بر پایه تفکر راهبردی ولایی می باشد.

به یقین آنچه خوانندگان محترم مطالعه می کنند چنانکه تاکید شد آغاز ورود در تبیین بینش، روش و منش مکتب سلیمانی است از این رو با نواقص و کاستی های زیادی همراه خواهد بود از این رو امیدوارم با ارائه نظرات ما را در تکمیل آن یاری نمائید و لذا مشتاقانه منتظر نظرات عزیزان در آدرس زیر خواهیم بود.

و در نهایت از همه عزیرانی که ما را در تنظیم این وجیزه یاری کرده اند تشکر و قدردانی می کنم خصوصا عزیزانی که با آنها مصاحبه انجام داده ام. انشاءالله همه عزیزان مأجور درگاه احدیت واقع شده و در جوار رضوان الهی با شهیدمان حاج قاسم همراه باشیم و یا حداقل از شفاعت ایشان برخوردار باشیم.

دکتر محمدباقر بابائی طلاتپه
استاد دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام

مرتبط با این خبر

  • پویش #پرچم رادیو انقلاب

  • رادیو انقلاب آغاز به کار کرد

  • پایان کار رادیو مقاومت

  • محور مقاومت امروز به خوبی بر منطقه مسلط است

  • چگونه بین طب رایج و طب سنتی تعاملی برقرار می شود؟

  • داوودی: «مقاومت» یک پروژه اتفاقی نیست

  • مقابله با تحریم تنها با خلاقیت و نوآوری گروه تحریم شده قابل شکست است

  • بی‌توجهی به جوانان، نوآوری و بهره‌وری سبب شکست در جنگ اقتصادی می‌شود

  • شهدا «مقاومت» را در عمل معنا کردند

  • ابهت آمریکا پس از شهادت حاج قاسم در جهان شکست