ایران صدا
صدای جمهوری اسلامی ایران

مولف : ابوذر مهروان فر، انتشارات مهر امیرالمومنین، 1398، تعداد صفحات : 284

کتاب برادر قاسم که جستاری در اندیشه های راهبردی حاج قاسم سلیمانی در زمینه های ولایت ، انقلاب ، دفاع مقدس ، شهادت ، مدافعان حرم ، فرهنگ و هنر را شامل می شود . در این کتاب مجموعه ای از سخنان سردار بی کم و کاست به مخاطب عرضه و به رمزگشایی این سخنان پرداخته شده است . نیازی به تعریف از برادر قاسم نیست . صحبت از جهاد و شهادت از زبان او برادر قاسم را به خوبی برای همه به تصویر خواهد کشید .

در کتاب برادر قاسم سعی شده است که اندیشه این بزرگوار را نه تنها به ملت بزرگ ایران بلکه برای همه آزادی خواهان و مستضعفان عالم بشناسیم . در این کتاب نویسنده به اندیشه شناسی حاج قاسم پرداخته است و مطالب را از سخنان ایشان در طی مصاحبه ها ، سخنرانی در محافل مختلف ، نامه هایی که به همکاران و دوستان داده اند جمع آوری و به نگارش در آورده اند .

نکته خاص کتاب این است که نویسنده در مورد هر اندیشه سردار حاج قاسم سلیمانی صحبت کرده است سند آن مطلب را در پاورقی کتاب آورده است و این کتاب علاوه بر آشنایی با سردار اطلاعات دیگری هم به خوانندگان ارائه می کند .

کتاب حاضر در ده بخش با عناوین زیر توسط آقای ابوذر مهروان فر نوشته شده است :

ولایت و ولایتمداری

انقلاب اسلامی

دفاع مقدس

شهید و شهادت

شهدای دفاع مقدس

ایران و ایرانی گری

جبهه مقاومت

مدافعان حرم

شهدای مدافع حرم

فرهنگ و هنر

بخشی از مقدمه را می خوانید :

نیازی به تعریف از برادر قاسم نیست . صحبت از جهاد و شهادت از زبان او برادر قاسم را به خوبی برای همه به تصویر خواهد کشید . آنجا که او دفاع مقدس را به عنوان یک مکتب و اندیشه معرفی می کند که در آن هم از حماسه خبر هست و هم از ایثار ، هم معرف دین است و هم الگوی مدیریت ، هم عشق به اهل بیت در آن موج می زند هم حب وطن ، هم اسطوره ای مانند عماد مغنیه را در خود تربیت می کند و هم شهید بدون مرزی همچون شاطری ، هم مولود مبارکی به نام حزب الله دارد و هم شجره طیبه ای به نام حشد الشعبی .

مکتبی که برادر قاسم از آن صحبت می کند ، محصول اندیشه امام خمینی ( ره ) است ، امامی که به پشتوانه دین ، نظام جمهوری بنیان گذاشت و دفاع مقدس را که در حقیقت مکمل نهضت او بود ، راهبری کرد . برادر قاسم دفاع مقدس را مدرسه ای معرفی می کند که در یک زمان واحد یک ملت سی و چند میلیونی در این مدرسه همه معارف دین را یک جا آموخت و آن را در صحنه جنگ و پشت جنگ عملیاتی کرد .

او جنگ را تفسیر شخصیت الهی و سیاسی امام خمینی ( ره ) می داند و باور دارد که فضای جبهه شبیه فضای حوزه های علمیه بود تا آن جا که می گوید اگر روحانیت شیعه بخواهد از ستاورد خود در طول قرن ها مجاهدت برای تربیت مردم نمایشگاهی عرضه کند جامع تر از دفاع مقدس پیدا نخواهد کرد .

او در برابر شهدا خاضع و خاشع هست ، شیرینی و نقل محافل او یاد شهیدان است . او به جوانان توصیه می کند که هر کدام یک شهیدی را انتخاب کنند و با او انس بگیرند و به اصطلاح با او ندار شوند .

وقتی از فلسفه شهادت صحبت می کند شهید را متصل به حقیقت محض می داند که به محض شهادت جزئی از آن حقیقت می شود ، او از شرط شهادت می گوید که باید شهید گونه زیست تا شهید شد .

مولف : ابوذر مهروان فر

ناشر : انتشارات مهر امیرالمومنین

مرتبط با این خبر

  • رادیو انقلاب آغاز به کار کرد

  • پایان کار رادیو مقاومت

  • محور مقاومت امروز به خوبی بر منطقه مسلط است

  • چگونه بین طب رایج و طب سنتی تعاملی برقرار می شود؟

  • داوودی: «مقاومت» یک پروژه اتفاقی نیست

  • مقابله با تحریم تنها با خلاقیت و نوآوری گروه تحریم شده قابل شکست است

  • بی‌توجهی به جوانان، نوآوری و بهره‌وری سبب شکست در جنگ اقتصادی می‌شود

  • شهدا «مقاومت» را در عمل معنا کردند

  • ابهت آمریکا پس از شهادت حاج قاسم در جهان شکست

  • امروز روز عمل به ندای لبیک یا حسین‌‌های ماه محرم است